спорт

НБА: Филаделфија Севентисиксерс го совлада Бостон Селтикс, Милвоки Бакс загуби од Голден Стејт Вориорс

- Атланта Хоукс против Њу Орлеанс Пеликанс во третата четвртина имаше 11 од 11 прецизни удари за 3 поени, запишувајќи се во историјата на НБА како екипа која во една четвртина успеала да има најголем број на удари за 3 поени со 100 % успех.

Hüseyin Burak Demirer  | 07.04.2021 - Обновена : 09.04.2021

АНКАРА

Во рамките на натпреварите од американската Национална кошаркарска лига (НБА), Филаделфија Севентисиксерс како гостин го совлада Бостон Селтикс со 96:106, известува Агенција Анадолија (АА).

Синоќа се одиграа 8 натпревари во НБА. Екипата на Филаделфија Севентисиксерс која го дели првото место во Источната конференција заедно со Бруклин Нетс со 35 победи и 16 порази, на гости го совлада Бостон Селтикс.

Џоел Ембид, центарот на Севентисиксерс, прикажа најдобар перформанс на овој натпревар постигнувајќи 35 поени, 6 скока, 1 асистенција. Дени Греј постигна 17 поени, 2 скока, 1 асистенција, Бен Симонс постигна 12 поени, 6 асистенции, 3 украдени топки, додека турскиот интернационалец Фуркан Коркмаз натпреварот го заврши со 10 поени, 3 скока.

Во редовите на Бостон Селтикс, Џејсон Татум постигна 20 поени, 4 скока, 4 асистенции, Џејлен Браун постигна 17 поени, 3 скока, а Кемба Волкер и Маркус Смарт постигнаа по 14 поени.

- Хоукс го урна рекордот во тројки

Атланта Хоукс на домашен терен ја пречека екипата на Њу Орлеанс Пеликанс, совладувајќи ја со резултат 123:107 и ја постигна својата четврта последователна победа.

Во третата четвртина од натпреварот, Хоукс имаше 11 од 11 прецизни удари за 3 поени, запишувајќи се во историјата на НБА како екипа која во една четвртина успеала да има најголем број на удари за 3 поени со 100 % успех.

Во редовите на Хоукс, дабл-дабл постигнаа Тре Јанг со 30 поени, 12 асистенции и Клинт Капела со 12 поени, 12 скока. Богдан Богдановиќ на овој натпревар постигна 21 поен, 4 скока, 4 асистенции, а Кевин Ертер натпреварот го заврши со 17 поени, 3 скока, 2 асистенции.

Во таборот на Пеликанс најпрецизен беше Зион Вилијамс со 34 поени, 5 скока, а Лонзо Бол постигна дабл-дабл од 12 поени, 11 асистенции и 9 скока.