спорт

Кошаркарите на Франција го освоија третото место на Светското првенство во Кина

Франција и Австралија одиграа доста тежок натпревар во борбата за третото место на Светското првенство, што го потврдува и крајниот резултат од 67:59 во корист на Французите

Mutlu Demirtaştan  | 15.09.2019 - Обновена : 16.09.2019

ИСТАНБУЛ (АА) - Со победата над Австралија, кошаркарската репрезентација на Франција освои бронзен медал на Светското првенство кое се игра во Кина, јавува Anadolu Agency (AA).

Франција и Австралија во салата „Вукесонг“ одиграа доста тежок натпревар во борбата за третото место на Светското првенство, што го потврдува и крајниот резултат од 67:59 во корист на Французите.

Австралијците мечот го започнаа подобро и во првата четвртина го презедоа водството со резултат 16:11, а првото полувреме го завршија со предност од 30:21.

И на крајот од третата четвртина, Австралијците имаа предност од 46:42, но во последните десет минути Французите играа многу порешително и дојдоа до убедлива победа од 67:59.

Најдобар поединец на натпреварот беше Французинот Нано де Коло со 19 поени, а во редовите на поразената Австралија се издвои Џо Инглс со 17 поени.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.