Турција

Турските безбедносни сили приведоа 8 припадници на ДЕАШ

Антитерористичките тимови извршија истовремени операции низ градот за приведување на осомничените по спроведено техничко и физичко следење

Mustafa Hatipoğlu,Halil Demir   | 07.04.2021
Турските безбедносни сили приведоа 8 припадници на ДЕАШ Фото: Mehmet Eser/AA

ИСТАНБУЛ

Турските безбедносни сили денес приведоа најмалку 35 осомничени лица поради наводи за поврзаност со терористичката организација ДЕАШ, јавува Агенција Анадолија (АА).

Полициските единици приведоа 27 припадници на ДЕАШ. За време на операциите запленети се документи и дигитален материјал.

Турската полиција спроведе истовремени рации на 33 локации во 11 области во земјата со цел приведување на 33 осомничени лица. Во тек се операции за приведување на останатите осомничени.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın