Турција

Турската партија МХП воведува предлог за нов устав

„Подготовката на нашиот уставен предлог од 100 члена, под името 'Нов устав со 100 члена' е завршена“, изјави Бахчели во седиштето на неговата партија во Анкара.

Merve Gül Aydoğan Ağlarcı   | 04.05.2021
Турската партија МХП воведува предлог за нов устав

АНКАРА

Лидерот на турската Партија за национално движење (MHP), Девлет Бахчели, денес го претстави предлогот на неговата партија за нов устав, јавува Агенција Анадолија (АА).

„Подготовката на нашиот уставен предлог од 100 члена, под името 'Нов устав со 100 члена' е завршена“, изјави Бахчели во седиштето на неговата партија во Анкара.

Велејќи дека е „национална должност да се постигне договор и да се подготви нов устав“, Бахчели на прес-конференција во зградата на МХП рече дека неговата партија ја завршила својата работа на новиот устав, како и на пишаниот текст на предлогот.

Во февруари, претседателот Реџеп Таип Ердоган ги повика сите политички партии да учествуваат во изготвувањето на новиот устав.

Во врска со новиот предлог-устав, тој рече дека општите принципи на државата наведени во првите пет члена на сегашниот Устав се зачувани со нивната точна форма и квалитети во членот 1 од предлогот на МХП.

„Во последниот став од членот беше наведено дека овој член не може да се менува и не може да се предложи да биде именуван“, додаде тој.

Според моменталниот Устав, член 1 е за формата на државата, член 2 за карактеристиките на Републиката, член 3 за интегритетот, официјалниот јазик, знамето, химната, главниот град на државата и член 4 е за неотповиклива одредба.

Членот 5 од сегашниот Устав на Турција е за основните цели и должности на државата.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın