Турција

Телефонски разговор на Ердоган со Меркел и Макрон

Ердоган во заеднички телефонски разговор изрази сочувство поради страдањето на луѓето во расистичкиот напад во германскиот град Ханау, и ги осуди ваквите напади мотивирани со ксенофобија, расизам и исламофобија

Kaan Bozdoğan   | 21.02.2020
Телефонски разговор на Ердоган со Меркел и Макрон

ИСТАНБУЛ (АА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган телефонски разговараше со францускиот колега Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел, јавува Агенција Анадолија (АА).

Ердоган во заеднички телефонски разговор изрази сочувство поради страдањето на луѓето во расистичкиот напад во германскиот град Ханау, и ги осуди ваквите напади мотивирани со ксенофобија, расизам и исламофобија.

Турскиот претседател наведе и дека е потребно да се запре агресивноста на сирискиот режим и неговите сојузници и со конкретни чекори да пружи цврста поддршка на спречувањето на хуманитарната криза.

 Тој додаде и дека е потребно заеднички да се работи за во Либија да се воспостави мир, стабилност и благосостојба.


На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın