Турција

Меркел утре во посета на Турција

На состанокот ќе се разговара и за чекорите за јакнење на соработката, за односите на Турција и Европската Унија, процесот на пристапување, ревидирање на Царинската унија и за безвизниот режим

Mehmet Tosun   | 23.01.2020
Меркел утре во посета на Турција

АНКАРА (АА) - Германската канцеларка Ангела Меркел утре ќе престојува во работна посета на Турција, јавува Агенција Анадолија (АА).

Одделот за комуникации при Кабинетот на турскиот претседател соопшти дека претседателот на република Турција, Реџеп Таип Ердоган, и Меркел, ќе разговараат за билатералните односи на двете земји.

На состанокот ќе се разговара и за чекорите за јакнење на соработката, за односите на Турција и Европската Унија, процесот на пристапување, ревидирање на Царинската унија и за безвизниот режим.

Меѓу темите за кои ќе стане збор се и регионалните и меѓународните прашања, меѓу кои се и случувањата во Либија и Сирија.

Ердоган и Меркел треба да присуствуваат и на отворањето на новите простории на Турско-германскиот универзитет.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın