Турција

Во последните 24 часа од коронавирусот во Турција починаа 15 пациенти

„Во последните 24 часа завршени се 5.035 тестови. Дијагностицирани се 561 лице, починаа 15 наши пациенти...“, истакна турскиот министер за здравство

Kemal Karadağ   | 26.03.2020
Во последните 24 часа од коронавирусот во Турција починаа 15 пациенти

АНКАРА (АА) - Турскиот министер за здравство, Фахретин Коџа, соопшти дека во последните 24 часа од коронавирусот (Ковид-19) во Турција починале уште 15 пациенти, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Коџа истакна дека со последниот број починати, вкупниот број лица кои ја изгубија битката со коронавирусот е 59.

„Во последните 24 часа завршени се 5.035 тестови. Дијагностицирани се 561 лице, починаа 15 наши пациенти. Бројот на пациенти што ги изгубивме досега е 59. Вкупниот број на дијагностицирани пациенти е 2.433,“ соопшти Коџа.

Тој нагласи дека бројките не можат да ја изразат болката и вознемиреноста, и порача граѓаните да се обидат да живеат со нула ризик.


На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın