свет

Обрадор разговараше со Бајден: „Мексико и САД имаат добри односи“

„Претседателот Бајден беше полн со почитување и љубезен. Разговаравме за односите на двете земји, за миграциите, пандемијата на Ковид-19 и здравствените прашања. Сето тоа покажува дека имаме добри односи за нашите земји и народи“, порача Обрадор

Sinan Doğan   | 23.01.2021
Обрадор разговараше со Бајден: „Мексико и САД имаат добри односи“

БОГОТА

Претседателот на Мексико, Андрес Мануел Лопез Обрадор, телефонски разговараше со американскиот претседател Џо Бајден, јавува Агенција Анадолија (АА).

Обрадор на социјалната мрежа Твитер објави дека со Бајден имале многу плодотворен разговор.

„Претседателот Бајден беше полн со почитување и љубезен.Разговаравме за односите на двете земји, за миграциите, пандемијата на Ковид-19 и здравствените прашања. Сето тоа покажува дека имаме добри односи за нашите земји и народи“, порача Обрадор.

Првиот ден од мандатот, Бајден потпиша претседателска уредба за укинување на средствата за ѕидот изграден на мексиканската граница, што е една од најконтроверзните одлуки во мандатот на Трамп.

Лопез Обрадор на 19 јануари ги повика САД на важни реформи во имигрантската политика.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.