наука и технологија

„Спејс икс“ го пролонгираше лансирањето на ракетата „Фалкон хеви“

- Американската компанија „Спејс икс“ (SpaceX) го пролонгираше лансирањето на ракетата „Фалкон хеви“ (Falcon Heavy)

Gamze Türkoğlu Oğuz   | 11.04.2019
„Спејс икс“ го пролонгираше лансирањето на ракетата „Фалкон хеви“

КЕЈП КАНАВЕРАЛ

Американската компанија „Спејс икс“ (SpaceX) го пролонгираше лансирањето на ракетата „Фалкон хеви“ (Falcon Heavy), јавува Anadolu Agency (AA).

Основачот на „Спејс икс“, Илон Маск, соопшти дека поради силниот ветар е пролонгирано лансирањето на ракетата „Фалкон хеви“, која синоќа во орбитата требаше да биде пратена од вселенскиот центар „Кенеди“ (Kennedy) на Флорида.

„Спејс икс“ вечерва ќе се обиде да ја лансира „Фалкон хеви“.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın