свет, Коронавирус

Во светот заразување со Ковид-19 потврдено кај повеќе од 99,3 милиони луѓе

Највеќе заразени регистрирани се во Соединетите Американски Држави (САД), каде заразувањето е потврдено кај 25.566.789 лица. Починаа 427.635 заразени

Emel Gözellik,Nazlı Yüzbaşıoğlu   | 24.01.2021
Во светот заразување со Ковид-19 потврдено кај повеќе од 99,3 милиони луѓе

АНКАРА

Со новиот тип на коронавирусот (Ковид-19) во светот се заразени повеќе од 99,32 милиони лица, јавува Агенција Анадолија (АА).

Податоците објавени на "Worldometer", покажуваат дека од последиците на заразувањето починаа 2.130.422 лица.

Бројот на заразените е зголемен на 99.329.288, додека од болеста се опоравија 71.383.206 лица.

Највеќе заразени се регистрирани во Соединетите Американски Држави (САД), каде заразувањето е потврдено кај 25.566.789 лица. Починаа 427. 635 заразени.

Останатите земји со највеќе заразени се Индија (10.655.435), Бразил (8.816.254), Русија (3.698.273), Велика Британија (3.617.459), Франција (3.035.181), Шпанија (2.603.472), Италија (2.455.185), Турција (2.424.328), Германија (2.137.689) и Колумбија (2.002.969).


На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın