Анализа на вести

Турција: Приведени најмалку шест лица поврзани со ДЕАШ

Екипите на истанбулската полиција од Одделот за борба против тероризмот добија дојава дека во Истанбул се наоѓаат шест лица, кои по наредба на ДЕАШ требаа да изведат напад во овој град

Halil Demir   | 11.11.2017
Турција: Приведени најмалку шест лица поврзани со ДЕАШ

Istanbul

ИСТАНБУЛ (AA) - Најмалку шест лица се приведени утрово во Истанбул поради сомнеж дека се поврзани со терористичка организација ДЕАШ, јавува Anadolu Agency (AA).

Екипите на истанбулската полиција од Одделот за борба против тероризмот добија дојава дека во Истанбул се наоѓаат шест лица, кои по наредба на ДЕАШ требаа да изведат напад во овој град.

Во текот на протестите коишто се случија рано утрово приведени се најмалку шест лица, а полицијата исто така заплени и значителна количина на документи и дигитален материјал.

Криминалистичката обработка во зградата на полицијата е во тек.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın