Bota

SHBA ulë numrin e trupave në Irak dhe Afganistan në 2.500

Kjo tërheqje mund të kundërshtohet nga Kongresi, i cili vetëm dy javë më parë ndaloi Pentagonin të përdorte fonde të ndara këtë vit ose të vitit të kaluar për të ulur nivelet e forcave të tij nën 4.000 në Afganistan

Michael Gabriel Hernandez   | 15.01.2021
SHBA ulë numrin e trupave në Irak dhe Afganistan në 2.500

Washington

Pentagoni ka njoftuar sot se SHBA ka ulur numrin e trupave në Irak dhe Afganistan në 2.500, duke përmbushur një qëllim kryesor të presidentit Donald Trump teksa ai përgatitet të lërë detyrën javën e ardhshme, transmeton Anadolu Agency (AA).

Kjo tërheqje mund të kundërshtohet nga Kongresi, i cili vetëm dy javë më parë ndaloi Pentagonin të përdorte fonde të ndara këtë vit ose të vitit të kaluar për të ulur nivelet e forcave të tij nën 4.000 në Afganistan si pjesë e projekt-ligjit vjetor të shpenzimeve të mbrojtjes.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes në detyrë, Christopher Miller, në disa deklarata konfirmoi nivelet e ulëta të angazhimit. Ai tha se tërheqja nga Iraku është "në përputhje" me zhvendosjen e koalicionit anti-DEASH të udhëhequr nga SHBA larg operacioneve të mëdha luftarake.

Në Afganistan, ai tha se SHBA është "më afër se kurrë më parë" për t'i dhënë fund luftës gati dy dekadëshe dhe për të mirëpritur në një proces paqeje të udhëhequr nga afganët.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın