Bota

Mbi 300 nigerianë u evakuan nga Afrika e Jugut

Në një postim në Twitter, ministri i Punëve të Jashtme i Nigerisë, Geoffrey Onyeama tha se nigerianët e evakuuar do të priten nga Menaxhimi i Lartë i Ministrisë së Punëve të Jashtme në Abuja

Hassan İsilow   | 11.09.2019
Mbi 300 nigerianë u evakuan nga Afrika e Jugut

Johannesburg

Qindra shtetas nigerianë u larguan nga Afrika e Jugut sot në mëngjes, pas sulmeve të fundit anti-emigruese të cilat kanë çuar në tensione midis dy vendeve, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një postim në Twitter, ministri i Punëve të Jashtme i Nigerisë, Geoffrey Onyeama, tha se nigerianët e evakuuar do të priten nga Menaxhimi i Lartë i Ministrisë së Punëve të Jashtme në Abuja.

"Numri i vlerësuar i nigerianëve të grupit të parë është 313, grupi i dytë do të evakuohet më vonë këtë javë", tha Onyeama.

Ministri tha se 640 shtetas nigerianë janë regjistruar nga Misioni Nigerian në Afrikën e Jugut për t'u kthyer.

Shumica e nigerianëve që ktheheshin në shtëpi kishin bizneset e tyre të plaçkitura ose shkatërruara nga rebelët në Afrikën e Jugut.

Dhuna në shënjestër të shtetasve të huaj filloi dy javë më parë kur dyqanet që u përkisnin shtetasve të huaj u grabitën për disa ditë.

Qetësia relative gjithsesi është rivendosur në pjesën më të paqëndrueshme në kryeqytetin Pretoria dhe qytetin më të madh të vendit Johannesburg.

Sipas ministrit të Mbrojtjes së Afrikës së Jugut, Nosiviwe Mapisa-Nqakula, 12 persona u vranë gjatë dhunës, dy prej të cilëve ishin shtetas të huaj.

Ekziston papunësi e lartë në Afrikën e Jugut, ku vendasit shpesh akuzojnë të huajt që kryejnë punën e tyre, duke kryer krime dhe duke konkurruar padrejtësisht me ta në drejtimin e bizneseve.

Ata duan që qeveria të kufizojë shtetasit e huaj nga operimi i bizneseve të vogla.

Protestuesit në Nigeri u përgjigjën me zemërim ndaj dhunës në Afrikën e Jugut dhe plaçkitën bizneset në pronësi të Afrikës së Jugut që veprojnë në Nigeri.

Gjigandi i telekomit MTN, dyqani me zinxhir me pakicë Shoprite dhe grupi televiziv MultiChoice pas sulmeve u detyruan të mbyllnin shitjet e tyre në Nigeri.

Afrika e Jugut gjithashtu mbylli përkohësisht ambasadën e saj në Nigeri pas sulmit, tha zëdhënësi ministror për AA të enjten e kaluar.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın