Bota

Konferenca e inteligjencës artificiale Turqi-Gjermani tërheq vëmendjen

Altmaier theksoi se konferenca do të vendosë gurthemelin për inteligjencën artificiale dhe dixhitalizimin midis dy vendeve

Gökhan Ergöçün   | 22.08.2019
Konferenca e inteligjencës artificiale Turqi-Gjermani tërheq vëmendjen

Berlin

Ministri gjerman për çështje ekonomike dhe energji, Peter Altmaier, ka deklaruar se konferenca e inteligjencës artificiale turko-gjermane ka marrë aplikime mbi aftësinë e saj, raporton Anadolu Agency (AA).

Gjatë një takimi me ministrin turk të shkencës dhe industrisë, Mustafa Varank, ministri Altmaier tha se akademitë dhe qarqet e industrisë treguan interes për konferencën.

Altmaier theksoi se konferenca do të vendosë gurthemelin për inteligjencën artificiale dhe dixhitalizimin midis dy vendeve.

Ndërkaq, Varank nga ana e tij theksoi se të dyja vendet, që kanë marrëdhënie historike, duhet të bëjnë përpjekje për të ngritur marrëdhëniet në nivelin më të lartë.

Ai theksoi se inteligjenca artificiale dhe dixhitalizimi do të jenë dinamika themelore e prodhimit dhe industrisë në epokën e ardhshme.

Të dy ministrat thekuan se vëllimi i tregtisë dhe bashkëpunimi në inteligjencën artificiale dhe dixhitalizimit midis dy vendeve duhet të rritet.

Konferenca një-ditore është duke e vendosur skenën për të eksploruar shkëmbimin e mundësive të teknologjisë së inteligjencës artificiale midis dy vendeve.

Edicioni i dytë i konferencës pritet të mbahet në Turqi.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.