Bota

Changuu, ishulli i breshkave i Zanzibarit

Në ishullin ekzotik i cili është një ndër ishujt ku jetojnë breshkat gjigande, turistët mund të arrijnë përmes varkave prej druri

Recep Bilek   | 13.08.2019
Changuu, ishulli i breshkave i Zanzibarit ( Recep Bilek - Anadolu Agency )

Zanzibar

RECEP BİLEK

Ishulli Changuu në rajonin gjysmë-autonom të Tanzanisë në brigjet e Afrikës lindore ne Oqeanin Indian, ishulli Zanzibar, tërheq vëmendjen me breshka gjigande, shkruan Anadolu Agency (AA).

Në ishullin Changuu i largët rreth gjashtë kilometra nga Zanzibar, gjendet "tregu i skllevërve" dhe "burgu i skllevërve" të cilët kanë mbetur nga shekulli i 19-të, tani shërbejnë si muze dhe kafe.

Changuu, ishulli i breshkave i Zanzibarit

Ishulli Changuu në rajonin gjysmë-autonom të Tanzanisë në brigjet e Afrikës lindore ne Oqeanin Indian, ishulli Zanzibar, tërheq vëmendjen me breshka gjigande. Në ishullin Changuu i largët rreth gjashtë kilometra nga Zanzibar, gjendet "tregu i skllevërve" dhe "burgu i skllevërve" të cilët kanë mbetur nga shekulli i 19-të, tani shërbejnë si muze dhe kafe. ( Recep Bilek - Anadolu Agency )

Muret e ndërtesës ku më parë janë blerë dhe shitur njerëzit, mbajnë gjurmët e vuajtjeve në të kaluarën.

Tërheq vëmendjen e turistëve

Ishulli gjithashtu tërheq vëmendjen e turistëve me breshkat gjigande.

Në ishullin ekzotik i cili është një ndër ishujt ku jetojnë breshkat gjigande, turistët mund të arrijnë përmes varkave prej druri.

Turistët fotografojnë dhe ushqejnë breshkat, prej të cilëve më i moshuari është 194 vjeç.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın