Bota

BE e përçarë lidhur me misionin detar në Mesdhe

Borrell tha se procesi i paqes në Libi ende është në vazhdim, por pranoi se vendet anëtare të BE-së kanë disa "mospërputhje" në zbatimin e embargos së armëve

Ekip   | 17.02.2020
BE e përçarë lidhur me misionin detar në Mesdhe

Bruksel

Kryediplomati i Bashkimi Evropian (BE), Josep Borrell, ka deklaruar se vendet e BE-së janë të ndara lidhur me vazhdimin e një misioni detar që synon të monitorojë embargon e armëve në Libi, raporton Anadolu Agency (AA).

Borrell po i referohej operacionit "Sophia", rinisja e të cilit në muajin janar u kthye në rendin e ditës me një fokus në Libi.

Fillimisht u nis në vitin 2015 për të bllokuar migrimin e parregullt në Detin Mesdhe, por u pezullua një vit më parë kur qeveria italiane refuzoi nisjen e anijeve të operacionit "Sophia", duke theksuar se ata po shkarkonin refugjatët në vendin e tyre.

Borrell tha se procesi i paqes në Libi ende është në vazhdim, por pranoi se vendet anëtare të BE-së kanë disa "mospërputhje" në zbatimin e embargos së armëve dhe se "situata në terren është shumë e keqe".

Ai po ashtu konfirmoi se "më shumë se një vend anëtar është kundër ringjalljes së operacionit Sophia", arsye për të cilën ai nuk pret një vendim gjatë ditës.

"Ne do të vazhdojmë të punojmë për të", tha Borrell, duke shprehur shpresë për të arritur një marrëveshje në takimin e ardhshëm.

Në fillim të këtij muaji, qeveria e Hungarisë dhe ajo e Austrisë shprehën kundërshtimin e tyre për misionin, duke argumentuar se prania e shtuar detare e BE-së do të inkurajojë kontrabandistët e qenieve njerëzore dhe migracionin e paligjshëm.

"Procesi i paqes në Berlin nuk vlen shumë pa një reagim të kontrollit të armëve", tha para takimit kryediplomati i Luksemburgut, Jean Asselborn.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın