BALLKANI

Bullgaria dëbon 2 diplomatë rusë

Diplomatëve u është dhënë afat prej 72 orësh për të lëshuar vendin

Büşra Nur Bilgiç Çakmak   | 23.09.2020
Bullgaria dëbon 2 diplomatë rusë

Sofje

Bullgaria i shpalli sot dy diplomatë rusë të akredituar në vend si "persona të padëshiruar", transmeton Anadolu Agency (AA).

Diplomatëve u është dhënë afat prej 72 orësh për të lëshuar vendin dhe detajet janë ndarë me Ambasadën Ruse në kryeqytetin e Bullgarisë, Sofje, sipas deklaratës së Ministrisë së Punëve të Jashtme.

Për zyrtarët rusë pretendeohet se "po mbledhnin informacione sekrete shtetërore në lidhje me Bullgarinë për t'i dorëzuar ato në një vend tjetër".

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın