Bota, Analizë

OKB dërgon ndihma humanitare në Idlib

Furnizimet do të shpërndahen për personat në qytetin e Idlibit dhe zonat rurale përreth

Gözde Bayar   | 21.04.2020
OKB dërgon ndihma humanitare në Idlib

Ankara

Kombet e Bashkuara sot kanë dërguar 55 maunë me ndihma humanitare për Idlibin, një provincë veriperëndimore në Siri, ku miliona njerëz kërkojnë dëshpërimisht ndihmë, raporton Anadolu Agency (AA).

Maunët e ngarkuar me ndihma hynë në Siri përmes portës kufitare Cilvegözü.në provincën jugore të Turqisë, e cila kufizohet me Idlibin.

Furnizimet do të shpërndahen për personat në qytetin e Idlibit dhe zonat rurale përreth.

Siria që nga fillimi i vitit 2011 është shkatërruar nga lufta civile kur regjimi i Asadit shtypi protestuesit prodemokracisë.

Sipas vlerësimeve të OKB-së, qindra mijëra persona janë vrarë dhe më shumë se 10 milion janë zhvendosur, 
Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın