Analizë

Irani i ofron Azisë Qendrore rrugë për të hyrë në ujërat ndërkombëtare

Irani i ofron Azisë Qendrore rrugë për të hyrë në ujërat ndërkombëtare

Derisa u përpoq të luftonte kufizimet e vendosura nga sanksionet, udhëtimi i ministrit Zarif nga 3-8 prill dha mjaft tregues se Teherani aspiron të marrë rolin për të lidhur shtetet pa dalje në det të Azisë Qendrore në ujërat ndërkombëtare

Axhenda
Axhenda për Turqinë dhe botën, programet e liderëve dhe aktivitetet ndërkombëtare gjenden në faqen e axhendës.
SHBA: Ushtria e Armenisë nuk duhet të ndërhyjë në politikë
26.02.2021

SHBA: Ushtria e Armenisë nuk duhet të ndërhyjë në politikë

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Ned Price, tha se Washington-i po monitoron nga afër situatën dhe u bëri thirrje të gjitha palëve të tregojnë përmbajtje për të shmangur çdo veprim të dhunshëm

Si do të "rivlerësojë" Biden-i marrëdhëniet midis SHBA-së dhe Arabisë Saudite
23.02.2021

Si do të "rivlerësojë" Biden-i marrëdhëniet midis SHBA-së dhe Arabisë Saudite

Me qëllimin përfundimtar të shkëputjes nga periudha e Trump-it, Biden po harton një qasje më të balancuar që sigurisht do t'i bëjë gjërat më të vështira për Riadin zyrtar

Shqipëri, masa të reja kundër pandemisë COVID-19
10.02.2021

Shqipëri, masa të reja kundër pandemisë COVID-19

Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur ndalimin e qarkullimit të lëvizjes për qytetarët dhe ndalimin e aktiviteteve të bareve, restoranteve dhe klubeve nga ora 20:00-6:00 në periudhën 11-25 shkurt dhe masa të tjera

Kosova drejt zgjidhjes përmes zgjedhjeve të 14 shkurtit apo drejt një krize tjetër?
10.02.2021

Kosova drejt zgjidhjes përmes zgjedhjeve të 14 shkurtit apo drejt një krize tjetër?

Zgjedhjet e 14 shkurtit, edhe pse shihen si një shpresë për një "qeveri të shpëtimit" të Kosovës nga thellimi i krizës, shikuar në prizmin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të dekadës së fundit ato kanë thelluar më tej krizën parlamentare

Shqipëri, 12 të vdekur dhe 953 raste të reja me COVID-19
08.02.2021

Shqipëri, 12 të vdekur dhe 953 raste të reja me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka njoftuar se numri i përgjithshëm i rasteve me koronavirus në vend që nga fillimi i pandemisë është rritur në 86.289 dhe numri i të vdekurve në 1.472