Турција

Силите на Турција и САД го изведоа петтиот заеднички лет за безбедносната зона во Сирија

Заедничките летови се спроведени како дел од договорот за планираното формирање на безбедносна зона во северна Сирија

Ali Murat Alhas   | 16.09.2019
Силите на Турција и САД го изведоа петтиот заеднички лет за безбедносната зона во Сирија

ШАНЛИУРФА (АА) - Турските и американските вооружени сили денеска ја спроведоа петтата рунда заеднички хеликоптерски летови за планираната безбедносна зона источно од реката Еуфрат во северна Сирија, јавува Anadolu Agency (АА)

Според дописниците на АА од терен, два турски и американски хеликоптери полетале од Шанлиурфа, југоисточна Турција, каде што вооружените сили на двете земји имаат заеднички центар за операции.

Тие полетаа кон сириската страна на границата.

Вооружените сили на двете земји претходно спроведоа четири заеднички хеликоптерски летови и копнена патрола.

Според турското Министерство за одбрана, заедничките патроли се спроведени како дел од договорот за планираното формирање на безбедносна зона во северна Сирија.

На 7 август, турските и американските воени претставници се согласија да формираат безбедносна зона во северна Сирија и да воспостават мировен коридор, со цел да го олеснат движењето на раселените Сиријци кои сакаат да се вратат дома. Тие, исто така, се согласија да формираат заеднички оперативен центар.

Договорот, исто така, предвидува спроведување неопходни безбедносни мерки во однос на безбедносната загриженост на Турција, како што се расчистување на зоната од терористичката ЈПГ/ПКК, група со која САД беа сојузници, и покрај приговорите на Турција.

ЈПГ е сириски огранок на терористичката ПКК, која во периодот од над 30 години е одговорна за смртта на речиси 40.000 луѓе во Турција, меѓу кои и жени и деца.


На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın