Турција

Занаетчија ја приспособил работилницата за мачки кои очекуваат мачиња

Осман Каплан, својата работилница за обработка на дрво во Анкара ја приспособил на мачки кои наскоро на свет ќе донесат мачиња

Muhammed Nuri Erdoğan,Nursema Şahin   | 13.08.2019
Занаетчија ја приспособил работилницата за мачки кои очекуваат мачиња ( Foto: Metin Aktas/ AA)

АНКАРА (AA) - МУХАМЕД НУРИ ЕРДОГАН -

Осман Каплан, својата работилница за обработка на дрво во Анкара ја приспособил на мачки кои наскоро на светот ќе донесат мачиња.

Каплан на идните мајки им обезбедил сместување, како и играчки за да можат да го привлечат вниманието на мачињата.

Често објавите и вестите за новите членови на семејството ги споделува на социјалните мрежи, а позитивните реакции не престануваат да пристигнуваат.

Освен што внимателно се грижи за исхраната на напуштените животни, Каплан воедно настојува да обезбеди храна и за повредени животни.

Во разговор за Anadolu Agency (AA) рече дека за мачките се грижи додека не наполнат два месеца, а потоа им бара нов дом.

Додаде дека за напуштените животни во својата работилница се грижи веќе две години.

Претходно и во куќата се грижел за напуштените животни.

„Се грижев за напуштените животни колку што можев. Тогаш забележав дека нешто недостига. На улица имаше многу бремени мачки и кучиња, кои своите мали на светот ги донесуваа на улица или под дрво, поради што умираа. Сакав тоа да го сменам и работилницата ја претворив во место во кое можат сигурно да се омачат“, рече Каплан.

Додаде дека се грижи за бремените мачки, за нивните мачиња по омачувањето, и дека доколку животното се разболи, го носи и на ветеринар. Исто така, животните ги води и на кастрација.

Неговиот ден почнува и со грижата за напуштените животни и во работилницата направил низа предмети за овие животни да продолжат да живеат во сигурна средина.

Додаде и дека за мачињата кои на светот доаѓаат во неговата работилница, бара сигурен дом.

„Откако мачињата ќе пораснат, им ги давам на доверливи лица. Потоа бараме фотографии и видеозаписи еднаш месечно или на секои 15 дена. Тоа е многу важно за нас“, рече Каплан.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın