спорт

НБА: Нетс го совлада Репторс, Вориорс загуби од Маверикс

- Бруклин Нетс, во рамките на натпреварите од американската Национална кошаркарска лига (НБА), со 103:116 го совлада Торонто Репторс и ја извојува својата 3. последователна победа

Abdullah Tevge   | 28.04.2021
НБА: Нетс го совлада Репторс, Вориорс загуби од Маверикс

ИСТАНБУЛ

Бруклин Нетс, во рамките на натпреварите од американската Национална кошаркарска лига (НБА), со 103:116 го совлада Торонто Репторс и ја извојува својата 3. последователна победа, известува Агенција Анадолија (АА).

Синоќа се одиграа 6 натпревари во НБА. Тимот на Нетс, лидерот на Источната конференција, како гостин го совлада Торонто Репторс и дојде до својата 42. победа сезонава.

Најдобар перформанс во редовите на Нетс прикажаа Кевин Дурант со дабл-дабл од 17 поени, 10 скока и 4 асистенции и Џеф Грин со 22 поени и 8 скока.

Кај Репторс најпрецизни играчи беше Кајл Лаури со 24 поени и 6 асистенции, а Оу-Џи Ануноби го заврши натпреварот со 21 поен, 6 скока и 6 асистенции.


- Дејмијан Лилард се запиша во историјата на НБА со 2.000 тројки

На натпреварот во кој Портланд Треил Блејзерс како гостин го совлада тимот на Индијана Пејсерс со 112:113, Дејмијан Лилард се запиша во историјата на НБА како 10. кошаркар што успеал во својата кариера да постигне 2.000 тројки.

Лилард успеа да постигне 2.000 тројки на 671 натпревар, и е вториот кошаркар во НБА кому му успеало тоа во најкусо време по Стефен Кари, кому му појде тоа од рака по одиграни 597 натпревари.Резултати:

Бостон Селтикс - Оклахома Сити Тандер 115:119

Индијана Пејсерс - Портланд Треил Блејзерс 112:133

Шарлот Хорнетс - Милвоки Бакс 104:114

Торонто Репторс - Бруклин Нетс 103:116

Хјустон Рокетс - Минесота Тимберволвс 107:114

Голден Стејт Вориорс - Далас Маверикс 103:133.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın