свет

Сомалија: Силна експлозија во Могадишу, има повредени

Во близина на полициската станица и трговскиот центар во местото Хамарвејн се случи силна експлозија во која има повредени.

Tufan Aktaş,Abdirahman Mugare   | 23.02.2021
Сомалија: Силна експлозија во Могадишу, има повредени

МОГАДИШУ

Во Могадишу, главниот град на Сомалија, се случи силна експлозија, јавува Агенција Анадолија (АА).

Во близина на полициската станица и трговскиот центар во местото Хамарвејн се случи силна експлозија во која има повредени.

Според првичните информации, експлозијата се случила при неутрализирање на едно лице кое се обидувало да изведе самоубиствен бомбашки напад.

По експлозијата на местото на настанот се испратени амбулантни возила.

Засега нема официјално соопштение во врска со настанот. Никој не ја презеде одговорноста за нападот.

Терористичката организација „Ел Шебаб“ во Сомалија често изведува напади во кои цел се безбедносните сили и цивилните населби.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın