свет

Ирачкиот претседател Салих на претседателот на Турција му изрази сочувство

Ирачкиот претседател, Берхем Салих, во телефонски разговор, на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, му изрази сочувство за убиството на турскиот дипломат во Ербил

Merve Yıldızalp   | 18.07.2019
Ирачкиот претседател Салих на претседателот на Турција му изрази сочувство

АНКАРА (АА) - Ирачкиот претседател, Берхем Салих, во телефонски разговор, на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, му изрази сочувство за убиството на турскиот дипломат во Ербил, пренесува Anadolu Agency (AA).

Според соопштението од Кабинетот на претседателот, ирачкиот претседател Салих, во телефонски разговор, на претседателот на Турција, Ердоган, му изразил сочувство за вчерашното убиство на турскиот дипломат во Ербил.

За време на телефонскиот разговор Ердоган и Салих дискутирале и за билатералните и регионалните прашања.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın