свет

Израелската полиција ги нападна Палестинците во околината на Ал Акса

Според писменото соопштение на информативиот центар „Вади Хилве“ кој е палестинската организација за човекови права, израелските сили со пендреци интервенирале врз Палестинците кои се собрале пред вратата на Месџид ал Акса

Zeynep Hilal Karyağdı   | 23.05.2020
Израелската полиција ги нападна Палестинците во околината на Ал Акса

Израелската полиција интервенираше врз Палестинците кои сакаа да се клањаат пред вратата на Месџид Ал Акса која се наоѓа во окупираниот Источен Ерусалим (Кудс), пренесува Агенција Анадолија (АА).

Според писменото соопштение на информативиот центар „Вади Хилве“ кој е палестинската организација за човекови права, израелските сили со пендреци интервенирале врз Палестинците кои се собрале пред вратата на Месџид ал Акса наречена „Ел Есбат“ со цел да клањаат намаз (молитва).

Се наведува дека израелските сили го спречиле клањањето намаз и групата ја оддалечиле од таму.

Се нагласува дека приведени биле некои млади лица кои реагирале против оваа состојба.

Израелската полиција исто така на Палестинците не им дозволи да го одбележат ноќта на Кадир во околината на Месџид Ал Акса.

Инаку, Месџид Ал Акса од 22 март е затворен за вршење обреди поради пандемијата на новиот вид коронавирус (Ковид-19).

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın