свет

Земјотрес со интензитет од 6,4 степени ја потресе Индонезија

Епицентарот на земјотресот бил на 142 километри западно од градот Ниас, на длабочина од 10 километри, а потресот бил почувствуван и во подрачјата на Паданг, Западна Суматра и Аче Сингкил

Ömer Faruk Yıldız   | 20.04.2021
Земјотрес со интензитет од 6,4 степени ја потресе Индонезија

КУАЛА ЛУМПУР (АА) - Индонезиската провинција Северна Суматра ја потресе земјотрес со интензитет од 6,4 степени, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Институтот за метеорологија, клима и геофизика на Индонезија соопшти дека во градот Ниас, што се наоѓа во провинцијата Северна Суматра, утрово во 6:58 часот по локално време бил почувствуван земјотрес со интензитет од 6,4 степени.

Епицентарот на земјотресот бил на 142 километри западно од градот Ниас, на длабочина од 10 километри, а потресот бил почувствуван и во подрачјата на Паданг, Западна Суматра и Аче Сингкил.

Земјотресот не предизвика човечки жртви.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın