свет

Земјотрес со интензитет од 6 степени ја потресе Индонезија

Институтот за метеорологија, клима и геофизика на Индонезија соопшти дека земјотресот бил со интензитет од 6,7 степени.

Emel Öz   | 10.04.2021
Земјотрес со интензитет од 6 степени ја потресе Индонезија

АНКАРА

Индонезиската провинција Источна Јава ја потресе земјотрес со интензитет од 6 степени, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Американскиот Центар за геолошки истражувања соопшти дека Индонезија ја погодил земјотрес со интензитет од 6 степени, чиј епицентар се наоѓа 44 километри југозападно од Гонгданглеги Кулон, на длабочина од 44 километри.

Земјотресот се случил на длабочина од 82,3 километри и според првичните проценки, во земјотресот нема човечки жртви или повредени.

Институтот за метеорологија, клима и геофизика на Индонезија соопшти дека земјотресот бил со интензитет од 6,7 степени.


На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın