свет

Во Данска 60 лица се казнети за прекршување на Закон за забрана за носење бурка

Во рамките на „Законот за забрана за носење бурка“, кој стапи во сила на 1 август 2018 година, во Данска се изрекуваат парични казни до 10 илјади круни (1.340 евра) на жени кои носат превез и бурки кои се забранети на јавни места

Davut Çolak   | 01.08.2020
Во Данска 60 лица се казнети за прекршување на Закон за забрана за носење бурка

КОПЕНХАГЕН

Во Данска, на 60 лица им се изречени парични казни за кршење на „Законот за забрана за носење бурка“, кој стапи во сила пред две години, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Според веста дека данската државна телевизија „ДР“ заснована на податоците на Генералниот директорат за безбедност, во Данска е изречена парична казна за 60 лица за прекршување на „Закон за забрана за носење бурка“.

Наведено е дека меѓу 60 лица кои се казнети, има и такви кои носење капа и ски маска која го покрива лицето.

Во рамките на „Законот за забрана за носење бурка“, кој стапи во сила на 1 август 2018 година, во Данска се изрекуваат парични казни до 10 илјади круни (1.340 евра) на жени кои носат превез и бурки кои се забранети на јавни места.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.