свет

Белгија: На фестивал пронајдена неексплодирана бомба од Првата светска војна

Просторот на фестивалот бил евакуиран откако вчера вечерта е откриена експлозивна воена опрема во областа каде што се одржувал Фестивалот на народна музика „Дранутер“.

Ömer Tuğrul Çam   | 05.08.2022
Белгија: На фестивал пронајдена неексплодирана бомба од Првата светска војна Фото: АА/Илустрација

БРИСЕЛ (АА) – Деактивиран е експлозив од Првата светска војна, закопан во земја, во Белгија, во областа каде што се одржуваше музичкиот фестивал на кој присуствуваа илјадници луѓе, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Според вестите во белгиските медиуми, просторот на фестивалот бил евакуиран откако вчера вечерта е откриена експлозивна воена опрема во областа каде што се одржувал Фестивалот на народна музика „Дранутер“.

Екипите за расчистување мини стигнаа во областа, ја деактивираа бомбата и ја отстранија од местото каде што беше закопана.

Глен Вендру, портпаролот на регионалната полиција, истакна дека и претходно во областа се пронајдени експлозиви од војни.

„Сепак, овој пат пронајденото е експлозија која можела да експлодира“, рече Вендру.

Соопштено е дека се продадени околу 40.000 билети за Фестивалот на народна музика „Дранутер“.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın