свет

Авганистан: Во напад на талибанците загинаа 9 војници

Еседула Шахбаз, член на Градскиот совет во Баглан, во изјава за медиумите истакна дека милитанти извршиле вооружен напад врз воената караула во подрачјето на Џерхушк во оваа покраина.

Sayed Khodaiberdi Sadat   | 04.05.2021
Авганистан: Во напад на талибанците загинаа 9 војници

КАБУЛ

Девет војници загинаа во вооружениот напад на талибанските милитанти врз воената караула во авганистанската северна покраина Баглан, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Еседула Шахбаз, член на Градскиот совет во Баглан, во изјава за медиумите истакна дека милитанти извршиле вооружен напад врз воената караула во подрачјето на Џерхушк во оваа покраина.

Тој истакна дека како резултат на овој напад загинале девет војници, додека неколку војници биле земени како заложници од страна на милитантите.

Шахбаз нагласи дека милитантите исто така зеле големо количество оружје и муниција од караулата.

Талибанците сè уште не дадоа изјава во врска со случајот.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın