Турција, култура и уметност

Грандиозната палата Долмабахче во Истанбул: Симбол на модернизацијата на Османлиското Царство

Палатата, чија архитектура го привлекува вниманието на голем број домашни и странски туристи, е една од најзначајните историски градби на турската метропола што е сведок на животот на османлиските султани

Zehra Nur Düz  | 10.06.2023 - Обновена : 13.06.2023
Грандиозната палата Долмабахче во Истанбул: Симбол на модернизацијата на Османлиското Царство Фото: Ali Atmaca/AA

ИСТАНБУЛ (АА) - Палатата Долмабахче во Истанбул, која беше сведок на културната и политичката трансформација на Османлиското Царство во 19 век, и понатаму важи за фасцинантно здание, јавува Анадолу.

Палатата во истанбулскиот кварт Бешикташ, која претставува еден од симболите на модернизацијата на Османлиското Царство, првично служеше како главен административен центар на султанот Абдулмеџид од 1856 година.

Потоа палатата ја користеа султанот Абдулазиз, Абдул Хамид, Мурад V, Мехмед V Решад, Мехмед VI Вахидедин, калифот Абдулмеџид и Мустафа Кемал Ататурк, основачот на Републиката.

Палатата, чија архитектура го привлекува вниманието на голем број домашни и странски туристи, е една од најзначајните историски градби на турската метропола што е сведок на животот на османлиските султани.

- Историска важност на палатата -

Претседателот на Националните палати на Туркије, Јасин Јилдиз, во разговорот за Анадолу истакна дека историското, политичкото и културното значење на палатата Долмабахче е навистина огромно.

„Палатата Долмабахче содржи посебни симболи од ерата на османлиското владеење“, рече Јилдиз.

Тој напомена дека оваа величествена палата се протега на огромно подрачје.

„Палатата зафаќа површина од 360 хектари. Многу од нејзините градби опстанале до денес“, додава Јилдиз.

Тој потсети дека палатата Долмабахче ја посетуваат туристи од сите делови на светот.

„Палатата, која секоја година прима речиси 1,8 милиони посетители, е еден од најважните музеи во нашата земја“, нагласи Јилдиз.

- Главен административен центар -

Палатата Долмабахче, сместена на европскиот брег на Босфорскиот Мореуз, служеше како главен административен центар на Османлиското Царство од 1856 до 1887 година и од 1909 до 1922 година.

Палатата е изградена по наредба на султанот Абдулмеџид помеѓу 1843 и 1856 година.

Претходно, султанот и неговото семејство живееле во палатата Топкапи, но ѝ недостасувал современ стил во споредба со палатите на европските монарси, па султанот Абдулмеџид одлучил да се изгради нова модерна палата.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.