Турција, култура и уметност

Во јужна Турција запленети 45 историски артефакти

Безбедносните припадници запленија 37 монети, два врва на стрела, прстен, како и уште пет други предмети со историска вредност

İzzet Mazı   | 06.05.2021
Во јужна Турција запленети 45 историски артефакти

КАХРАМАНМАРАШ (АА) - Најмалку 45 историски артефакти се запленети и еден осомничен е фатен поради криумчарење во турската јужна област Кахраманмараш, јавува Агенција Анадолија (АА).

Командата на жандармеријата на Кахраманмараш добила дојава дека сомнително лице го скенира тлото со детектор во една населба.

Во операцијата за фаќање на лицето, безбедносните припадници запленија и 37 монети, два врва на стрела, прстен, како и уште пет други предмети со историска вредност.

Осомничениот, идентификуван со иницијалите Ф. Ј., е пренесен во Полицискиот оддел по здравствената контрола, а артефактите ќе бидат испратени до Дирекцијата на музејот во Кахраманмараш.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.