Балкан, Коронавирус

Во Косово 54 новозаразени со коронавирусот

Во моментов има 1.457 активни случаи на Ковид-19

Zylfije Adem Jakupi   | 29.09.2020
Во Косово 54 новозаразени со коронавирусот

ПРИШТИНА (АА) - Во последните 24 часа во Косово нема починати од последиците предизвикани од вирусот Ковид-19, а регистрирани се 54 новозаразени со коронавирусот, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Националниот институт за здравје на Косово соопшти дека е извршено тестирање на 670 примероци, од кои 54 биле позитивни.

Од почетокот на пандемијата досега во Косово се спроведени 67.294 тестирања, од кои 15.574 беа позитивни. Како последица на вирусот досега починаа 625 лица.

Во последните 24 часа регистрирани се 72 оздравени пациенти, а вкупиот број на оздрвени се искачи на 13.492. Во моментов има 1.457 активни случаи на Ковид-19.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın