Балкан, Коронавирус

Албанија: Бројот на починати поради Ковид-19 се искачи на 19 лица

Во Албанија се откриени вкупно 333 случаи со Ковид-19, меѓу кои и починатите и 99 излекувани лица

Fatjon Cuka   | 05.04.2020
Албанија: Бројот на починати поради Ковид-19 се искачи на 19 лица

ТИРАНА (АА) - Бројот на починатите од новиот вид коронавирус (Ковид-19) во Албанија се искачи на 19 лица, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Оваа информација преку соопштение ја потврди Министерството за здравство и социјална заштита на Албанија.

Во соопштението се нагласува дека на Инфективната клиника во Тирана почина 84-годишен пациентка од Тирана, заразена со Ковид-19.

„Покрај напорите на лекарите на Инфективната клиника, пациентката не успеа да преживее“, се вели во ова соопштение.

Во Албанија се откриени вкупно 333 случаи со Ковид-19, меѓу кои и починатите и 99 излекувани лица.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın