Dolar
12.41
Euro
14.05
Altın
1,792.01
ETH/USDT
4,109.90
BTC/USDT
55,490.00
BIST 100
1,776.41
Ülke Profilleri

Kuveyt

Dünyada bilinen ham petrol rezervlerinin yaklaşık yüzde 10’una sahip Kuveyt’in petrol ve doğalgaz gelirleri ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın (GSYİH) yüzde 70’ini oluşturuyor.

14.06.2018
Kuveyt

Künye

Başkent: Kuveyt
Nüfus: 4 milyon 437 bin (2017 tahmini)
Etnik yapı: Ülkenin yüzde 30’unu Kuveytli Araplar, yüzde 28’ini diğer Arap ülkelerinden gelenler, yüzde 38’ini Asya kökenliler ve yüzde 4’ünü diğer etnik gruplar oluşturuyor
Yüzölçümü: 17 bin 818 kilometrekare 
Dil: Arapça
Din: Yüzde 76,’sı Müslüman, yüzde 17,3’ü Hristiyan, yüzde 6’sı diğer dini gruplar
Para Birimi: Kuveyt Dinarı

Genel Durum

Yaklaşık 3 asırdır Al-Sabah hanedanı tarafından yönetilen Kuveyt, 19. yüzyılda girdiği Osmanlı hakimiyetinin ardından 62 yıl İngiltere güvencesi ve denetimi altında yarı bağımsız ülke olarak kaldı.

1962’de bağımsızlığını elde etmesinin ardından petrol üretimi artan ülke, 1990'da Irak tarafından işgal edildi. İşgal, ABD'nin öncülüğündeki koalisyon güçlerinin 1991'deki "Çöl Fırtınası Harekatı"nın ardından sona erdi.

Basra Körfezi içinde en eski seçilmiş meclise ev sahipliği yapan ülkede, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah yönetiminde son yıllarda reformist bir hareket başladı.Ülke, son yıllarda başlatılan altyapı yatırımları ve dev projelerle "Petrol zengini" tanımının ötesine geçmeye çalışıyor.

Ekonomi

Dünyada bilinen ham petrol rezervlerinin yaklaşık yüzde 10’una sahip Kuveyt’in ispatlanmış petrol rezervleri 101,5 milyar varil, doğalgaz rezervleri ise yaklaşık 1,8 trilyon metreküp. Petrol ve doğalgaz gelirleri ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın (GSYİH) yüzde 70’ini oluşturuyor. Kuveyt'in, günlük mevcut petrol üretimi 2,7 milyon varil. Bu miktarı 2040 yılına kadar kademeli olarak arttırarak 4,75 milyon varile çıkarmayı hedefleyen Kuveyt, OPEC'in 5. büyük petrol üreten ülkesi.

Kuveyt'in 2035 yılına kadar bölgede iş, ulaşım ve kültür merkezi haline gelmesi hedefleniyor.

Siyasi Durum

Meşruti monarşinin hüküm sürdüğü Kuveyt’i Sabah Bin Cabir’in 1756 yılında Emir seçilmesinden bu yana El-Sabah ailesi yönetiyor. Kuveyt Anayasasına göre, El-Sabah ailesinde kalması öngörülen Emirliğin Mubarak El-Sabah’ın soyundan gelmesi gerekiyor.

Ülkede daha önce tek bir kişide toplanan veliaht prenslik ile başbakanlık makamları, 2003 yılında birbirinden ayrıldı.

Çeşitli siyasi gruplaşmaların mevcut olduğu Kuveyt’te bunların bir kısmı seçimle gelen milletvekillerinden oluşan 50 sandalyeli Ulusal Mecliste temsil edilirken, aşiretler siyasal ve sosyal yapıda önemli yer tutuyor.

Yürütme yetkisi 1962 Anayasası ile Devlet Başkanı olarak Emir’e verildi. Bu yetkiyi Bakanlar Kurulu aracılığıyla kullanan Emir ayrıca, anayasa gereği 1963 yılında kurulan Ulusal Meclisi feshetme yetkisine sahip.

Ülkede 2005 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilirken, 16 Mayıs 2009'da yapılan seçimlerde ilk defa dört kadın milletvekili Ulusal Meclise girmeyi başardı.

Yasama yetkisinin Ulusal Meclisin elinde olduğu ülkede, Meclis dışından kabineye atanan bakanlar da parlamentoda yer alarak seçilmiş milletvekili gibi oy kullanabiliyor. 

Yasalar, Emir’in onayıyla yürürlüğe giriyor. Bakanlar Kurulu, Emir tarafından atanıyor. Başbakan ve Bakanlar Kurulu Emir’e karşı sorumluyken, Ulusal Meclise karşı sorumlulukları bulunmuyor.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın