Dolar
13.84
Euro
15.61
Altın
1,777.69
ETH/USDT
4,190.00
BTC/USDT
49,121.00
BIST 100
1,927.39
Ülke Profilleri

Umman

İnsanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Körfez ülkesi Umman, zengin tarihi ile turistleri, düşük gelir vergisi ve sermaye ve kar transferine kısıtlama olmaması ile yabancı yatırımcıları cezbediyor.

14.06.2018
Umman

Künye

Başkent: Maskat
Nüfus: 4,6 milyon (2017 tahmini)
Etnik yapı: Ülkenin çoğunluğunun Arap olmasının yanında Beluçlar, Güney Asyalılar ve Afrikalılar da bulunuyor
Yüzölçümü: 309 bin 500 kilometrekare 
Dil: Arapça, Beluci, Swahili dilleri 
Din: Yüzde 85’i Müslüman, yüzde 6,5’i Hristiyan, yüzde 5,5 Hindu (Müslüman halkın yüzde 75’i Hariciliğe bağlı İbadi mezhebine mensup)
Para Birimi: Umman Riyali

Genel Durum

Resmi adıyla Umman Krallığı, Arap Yarımadası’nın güney doğusunda, Basra Körfezi’nde stratejik bir bölgede bulunuyor.

İnsanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Umman, 15. yüzyılda Portekiz kolonilerinin, 16. yüzyılda Osmanlı hakimiyetine geçti. 

18. yüzyıldan beri aynı haneye mensup kişiler tarafından yönetilen Umman, hiçbir zaman bir İngiliz sömürgesi olmasa da, 20.yüzyılda ülkenin İngiliz siyasi ve askeri danışmanlara olan bağlılığı arttı. 

Babasını 1970’de askeri bir darbe ile devirerek yönetimi devralan Sultan Kabus’un modernleştirme politikaları ülkeyi dış dünyayla temaslarını artırdı. 

İngiltere ve ABD ile yakın ilişki politikasına devam eden Kabus, komşuları ile barış içinde bir dış politika izlemeye önem gösteriyor. 

Körfez İşbirliği Konseyi’nin kurucu üyelerinden olan Umman, 1971’de Arap Birliği’ne ve Birleşmiş Milletlere (BM) üye oldu. 

Umman, komşusu Yemen ile yaşadığı 25 yıllık sınır sorununa 1992’de bu ülkeyle imzaladığı anlaşma ile son verdi.

Ekonomi

Ekonomisi çoğunlukla petrol ve gaz üretimine dayanan Umman’da başlıca gelir diğer Körfez ülkeleri gibi petrol ve gazdan oluşuyor.

Ülkede gelir vergisinin yüzde 12 gibi düşük bir seviyede uygulanması ve sermaye ve kar transferine kısıtlama olmaması Umman’ı diğer Körfez ülkelerine nazaran yabancı yatırımcılar için daha çekici bir hale getiriyor.

Gayrisafi yurtiçi hasılası yaklaşık 72 milyar dolar olan Umman’ın başlıca ticaret ortaklarını Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kore, Japonya ve Hindistan oluşturuyor.

Siyasi Durum

Umman’da, savunma, dış politika ve iç güvenlik konuları başta olmak üzere, ülkede 1970’den beri iktidarda olan Sultan Kabus bin Said tek ve son karar merciidir. 

Başbakanlık makamının yanı sıra Savunma, Maliye ve Dışişleri Bakanlığı görevlerini de icra eden Kabus, hükümet üyelerini direkt atama hakkına sahip.

Sultan Kabus tarafından 1996’da ülkede Temel Yasa ilan edilmiş ve iki kanatlı meclis yapısı ile meşruti monarşiye geçildi. Başbakanlık makamını tesis eden Temel Yasa aynı zamanda Umman vatandaşlarına temel haklar tanıdı. 

Yönetimin tek elde toplandığı Umman’da hukuki olarak herhangi bir siyasi partinin faaliyette bulunması yasak. 

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.
İlgili konular
Bu haberi paylaşın