Turqia

Turqia vend i preferuar për turizmin mjekësor

"Zgjodha Turqinë sepse ata kanë mjekë të mirë me çmime të arsyeshme", shprehet Isse, i cili theksoi se njeh shumë persona që morën trajtim të suksesshëm në Turqi

Gözde Bayar   | 08.04.2021
Turqia vend i preferuar për turizmin mjekësor

Ankara

Gjithnjë e më shumë pacientë të huaj zgjedhin Turqinë për të marrë kujdes mjekësor pasi vendi ofron shërbime të përmirësuara me teknologji të lartë dhe me një çmim të volitshëm.

Duke folur për Anadolu Agency (AA), një shtetas somalez, Husein Nur Isse, tregon se ai pesë vite më parë vuante nga hernia e diskut. 58-vjeçari kaloi përmes një kontrolli intensiv online lidhur me operacionin dhe më pas vendosi të vijë në Turqi.

"Zgjodha Turqinë sepse ata kanë mjekë të mirë me çmime të arsyeshme", shprehet Isse, i cili theksoi se njeh shumë persona që morën trajtim të suksesshëm në Turqi.

"Lavdërova sistemin shëndetësor në Turqi. Jam shumë i kënaqur me stafin e kujdesit shëndetësor. Ata ishin të respektueshëm dhe shumë të sjellshëm", theksoi Isse, duke rekomanduar Turqinë për ata që po mendojnë të operohen.

Isse theksoi se Turqia ka një sistem të kujdesit shëndetësor me aftësi dhe burime të larmishme. Ai tregoi se operacioni i tij u krye në Spitalin e Edukimit dhe Hulumtimit në kryeqytetin Ankara.

Duke theksuar se ai vizitoi Turqinë shumë herë, për kontrolle dhe për pushime, Isse tha se më në fund bleu edhe një apartament në Ankara.

Pacientët ndihen të sigurt gjatë pandemisë COVID-19

Abdishakuur Mohamed Osman, i cili nga Mbretëria e Bashkuar erdhi në Turqi për të marrë trajtim dentar, tha se shumë miq të tij që jetojnë në Evropë dhe SHBA vizituan Turqinë për transplantim të flokëve, ilaçe dentare dhe të përgjithshme.

Osman theksoi se reagimet e tyre pozitive luajtën një rol të rëndësishëm në zgjedhjen e tij për të marrë trajtim në Turqi.

"Ju mund të merrni një trajtim të mirë me çmime të frytshme", tha ai, duke shtuar se është i kënaqur me shpejtësinë e shërbimit, pajisjet e teknologjisë së lartë, efikasitetin dhe profesionalizmin e treguar nga stafi i kujdesit shëndetësor.

Për vizitën e tij në Turqi gjatë pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19), Osman tha se ata ndihen të sigurt në Turqi.

"E mira për Turqinë është se të gjithë janë të mandatuar të mbajnë maska fytyre edhe në rrugë", tha ai, duke shtuar se Turqia është "pika e nxehtë" e turizmit të ri shëndetësor.

Turqia ka mjekë të njohur botërisht në shtatzëninë ekstrauterine

Një çift kanadez, i cili kërkoi të mbetet anonim, njoftuan se në muajin korrik të vitit të kaluar në një spital privat në Stamboll ata pranuan një shtatzëni të asistuar apo shtatzëni që ndodh jashtë zvagrës së mitrës në tuba.

"Turqia ka mjekë me famë botërore në këtë fushë", thanë ata, duke shpjeguar procesin e tyre të trajtimit gjatë pandemisë COVID-19.

Siç theksuan ata, pandemia ka një "ndikim minimal" në përvojën e tyre dhe se u testuan për virusin COVID-19 para fillimit të procedurës.

"Në Kanada jeta jonë ka ndryshuar në mënyrë drastike si rezultat i bllokimeve. Në Turqi, ne në të vërtetë ndiheshim sikur jeta përsëri ishte në normalitet, por me maska dhe distancë shoqërore. Mendoj se kjo qasje është shumë e preferuar për ne personalisht", shpjegoi çifti kanadez.

Duke theksuar se i këshilluan dy miqtë e tyre për t'u trajtuar në Turqi, ata thanë se i njoftuan miqtë e tyre me kursimet e kostos, pajisjet e azhurnuara dhe ekspertët mjekësor.

"Ne po ashtu përmendim faktin se Turqia është e shkëlqyeshme për turizmin dhe se ata mund të ndjekin një procedurë përderisa shijojnë Turqinë si një destinacion pushimesh", shtuan ata.

Turqia është bërë "qendër globale" për turizmin e kujdesit shëndetësor

Zeki Noyan, i cili punon për agjencinë e turizmit mjekësor 'Medinah Care' në Ankara, tha se vitin e kaluar numri i pacientëve shënoi ulje për shkak të pandemisë COVID-19.

Duke theksuar se ai është me të vërtetë shpresëdhënës për vitin 2021 sa i përket turizmit mjekësor, Noyan tha se ata kanë pasur thirrje telefonike nga SHBA, Mbretëria e Bashkuar, Holanda dhe Norvegjia.

"Turqia është bërë një qendër globale për turizmin e kujdesit shëndetësor duke ofruar shërbime të përmirësuara me teknologji të lartë, ekspertë me përvojë dhe çmime të përballueshme", shtoi Noyan.

Ai tha se zakonisht pacientët kërkonin trajtime dentare, transplantim të flokëve, kirurgji kozmetike dhe shtatzëni ekstrauterine.

"Ne i informojmë të gjithë pacientët në lidhje me procesin para mbërritjes së tyre, përfshirë cilin mjek ta vizitojnë, çfarë lloj operacioni duhet të kryhet. Ne po ashtu ofrojmë tre deri në katër spitale me çmime të ndryshme. Pacientët zgjedhin se cili spital ose mjek u përshtatet më mirë atyre", shpjegoi Noyan.

Ai po ashtu tha se disa pacientë preferojnë qytetin turistik mesdhetar Antalya për të kombinuar në të njëjtën kohë pushimet verore dhe shërbimet shëndetësore.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın