Bota

"Thellohet kriza e energjisë dhe ushqimit në Britani të Madhe"

"Ne kemi parë reagime të pazakonta si njerëz që blejnë në panik duke nxituar të marrin benzinë edhe pse ka benzinë ​​të mjaftueshme për të qarkulluar", than Martyn James

Gökhan Kurtaran   | 14.10.2021
"Thellohet kriza e energjisë dhe ushqimit në Britani të Madhe"

Londër

Kriza e energjisë dhe ushqimit në Britani të Madhe po thellohet për shkak të rritjes së çmimeve dhe ngecjes në zinxhirët e furnizimit në periudhën pas pandemisë.

"Pandemia në mënyrë efektive mbyll shumë zinxhirë furnizimi", tha për Anadolu Agency (AA), Martyn James, ekspert i parave dhe të drejtave të konsumatorit në çështjen e ofruesit të shërbimeve për zgjidhjen e problemeve "Resolver UK".

Ai tha se pajisjet elektronike që përdorin çipa gjithashtu preken pasi fabrikat u mbyllën gjatë pandemisë së COVID-19.

Pandemia ka ndikuar negativisht në transportin detar, tha James, pasi vuri në dukje çështjet që dalin nga Brexit-i dhe pasojat e tij.

"Pra, ne po përballemi me probleme të shumta për gjetjen e shoferëve të kualifikuar të kamionëve, për shembull, apo njerëzit që punojnë në fabrika për përpunimin e mishit të pulës dhe gjelave të detit dhe darkat e Krishtlindjeve, gjithashtu në fakt edhe për të bërë korrjen", tha ai.

James theksoi se të gjithë këta faktorë kanë hyrë në lojë menjëherë në këtë kohë të veçantë.

"Kjo është një kohë shumë shqetësuese për burrat ose gratë mesatare në rrugë", tha ai.

"Ne kemi parë reagime të pazakonta si njerëz që blejnë në panik duke nxituar të marrin benzinë edhe pse ka benzinë ​​të mjaftueshme për të qarkulluar", shtoi James.

Ai theksoi se çmimi me shumicë i energjisë është në nivelin më të lartë të regjistruar.

"Shumë nga industritë tona mbështeten në energji elektrike dhe nuk kanë kufizime për të parandaluar kompanitë që të paguajnë atë që duan. Pra, ne po shohim disa situata ku disa biznese mund të duhet të mbyllen sepse është shumë shtrenjtë të qëndrosh në prodhim", potencon James.

"Tani e gjithë kjo shkakton presion të madh mbi qeverinë dhe aftësinë e saj më të gjera negociuese me vendet e tjera në botë, veçanërisht në një kohë kur ne po përpiqemi të krijojmë marrëveshje të reja tregtare. Pra, perspektiva është mjaft e zymtë për momentin", përfundoi ai.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın