Bota, Koronavirusi

Rusi, mbi 335 mijë raste me COVID-19

Me 139 vdekje të reja ka arritur në 3.388 numri i viktimave

Ali Cura   | 23.05.2020
Rusi, mbi 335 mijë raste me COVID-19

Moskë

Rastet me koronavirusin e ri (COVID-19) në Rusi kanë arritur në shifrën 335.882 ndërsa numri i vdekjeve në 3.388, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë nga Qendra e Kontrollit dhe Parandalimit të Infeksionit të Koronavirusit në Rusi thuhet se në 24 orët e fundit me COVID-19 janë infektuar 9.434 persona, me ç'rast numri i përgjithshëm është rritur në 335.882, ndërsa me 139 vdekje të reja ka arritur në 3.388 numri i viktimave.

Me 8.111 shërime, numri i personave të shëruar nga virusi ka arritur në 107.936.

Në Rusi, rritja ditore e numrit të rasteve është 2.9 për qind. Ndërkohë raportohet se tek 42 për qind e rasteve të reja në vend nuk janë vërejtur simptoma.

Në Moskë me 3.190 raste të reja është rritur në 161.397 numri i rasteve ndërsa me 67 vdekje në 1.934 numri i vdekjeve. Gjithashtu në qytet janë shëruar 47.413 persona.

- Në një ditë janë kryer 276 mijë teste

Në një deklaratë nga Shërbimi i Mbrojtjes së Shëndetit të Njeriut dhe të Drejtave të Konsumatorit në Rusi bëhet e ditur se rreth 276 mijë persona janë nën mbikëqyrje dhe se në 24 orët e fundit janë kryer 276 mijë teste duke e rritur në mbi 8.4 milionë numrin e testeve të kryera deri më sot.

- Zhvillimi i COVID-19 në Rusi

Rasti i parë me COVID-19 në Rusi u regjistrua më 31 janar tek 2 shtetas kinezë në rajonet Transbaikal në jug të Tyumen dhe Siberisë. Ndërsa rasti i parë i vdekjes me burim COVID-19 u regjistrua me humbjen e jetës së një gruaje të moshës 79 vjeçare me 19 mars në Moskë. Rusia mbylli kufijtë e saj që nga fundi i marsit dhe me rritjen e pandemisë ajo kaloi në "situatën e përgatitjes së lartë".

Veçanërisht në Moskë dhe në disa pjesë të vendit u zbatua kufizimi i daljes në rrugë dhe me përjashtim të marketeve dhe farmacive u mbyllën të gjitha dyqanet, restorantet, kafenetë dhe qendrat e argëtimit, kulturës dhe sportit.

Të gjitha masat e ndërmarra për shkak të COVID-19 u vendos të zgjaten deri më 31 maj në Moskë dhe në disa pjesë të vendit. Gjithashtu u bë e detyrueshme vendosja e maskave dhe dorezave në trasportin publik përfshirë taksitë, në biznese, markete dhe mjedise të populluara.

Përfshirë kryeministrin Mikhail Mishustin, me koronavirus u infektuan edhe ministri i Ndërtimit, Vladimir Yakushev, ministrja e Kulturës, Olga Lyubimova, ministri i Shkencës dhe Arsimit të Lartë, Valery Falkov dhe disa deputetë në Dhomën e Ulët të Parlamentit rus Duma.

Po ashtu edhe zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov njoftoi se ka rezultuar pozitiv në testin e COVID-19 dhe se po trajtohet në spital.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın