Bota, Koronavirusi

Rusi, 79 viktima dhe mbi 6.000 raste të reja me COVID-19

Numri i rasteve me koronavirus është rritur në 1.103.399 ndërsa bilanci i viktimave në 19.418

Ali Cura   | 20.09.2020
Rusi, 79 viktima dhe mbi 6.000 raste të reja me COVID-19

Moskë

Numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19) në Rusi është rritur në 1.103.399 ndërsa bilanci i viktimave në 19.418, transmeton Anadolu Agency (AA).

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Infeksioneve të Koronavirusit njoftoi se me 6.148 raste të reja, numri i rasteve ka arritur në 1.103.399 ndërsa me 79 vdekje në 24 orët e fundit numri i viktimave në 19.418.

Ndërkohë numri i të shëruarve ka arritur në 909.357 me 2.895 të shëruar në 24 orët e fundit.

Norma e rritjes ditore e numrit të rasteve në Rusi është 0.5 për qind dhe tek 22.7 për qind e rasteve të reja nuk janë vërejtur simptoma.

Në kryeqytetin rus Moskë, në 24 orët e fundit janë shënuar 860 raste të reja, me çka numri i tyre është rritur në 276.493 ndërsa me 13 vdekje të reja, numri i viktimave në kryeqytet u rrit në 5.057.

Shërbimi për Mbrojtjen e Shëndetit të Njeriut dhe të Drejtave të Konsumatorit në Rusi tha se në 24 orët e fundit janë kryer 364 mijë teste ndërsa numri i testeve të kryera deri më sot tejkalon shifrën 42.8 milionë.

Rastet e para me COVID-19 në Rusi u regjistruan më 31 janar ndërsa vdekja e parë më 19 mars.

Në disa pjesë të vendit u lehtësuan masat për shkak se u regjistrua rënie e numrit të rasteve. Bashkë me këtë u bë e detyrueshme vendosja e maskave dhe dorezave në ambiente të mbyllura dhe të frekuentuara.

Në vend më 1 shtator filloi viti i ri shkollor ndërsa brenda shkollave nuk u vendos detyrimi për përdorimin e maskave dhe të distancimit fizik.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın