Bota, Shkencë dhe Teknologji

Në Azerbajxhan fillon festivali TEKNOFEST

Këtë vit, festivali përveç se në Turqi u organizua edhe në Azerbajxhan si një tregues i miqësisë, vëllazërisë dhe aleancës strategjike mes dy vendeve

Göksel Yıldırım   | 26.05.2022
Në Azerbajxhan fillon festivali TEKNOFEST Foto: Mustafa Çiftçi / AA

Baku

TEKNOFEST, i cili filloi të organizohej si pjesë e "National Technology Move" dhe u shndërrua në Festivalin më të madh në botë të Aviacionit, Hapësirës dhe Teknologjisë, hapi dyert këtë herë jashtë vendit, raporton Anadolu Agency (AA).

TEKNOFEST Azerbajxhani, i cili u organizua në Baku Crystal Hall dhe Parkun Kombëtar të Bulevardit Seaside, filloi me mbështetjen e Fondacionit të Ekipit të Teknologjisë të Turqisë (Fondacioni T3), Ministrisë së Zhvillimit Digjital dhe Transportit të Azerbajxhanit, Ministrisë së Industrisë dhe Teknologjisë së Republikës së Turqisë dhe me mbështetjen e institucioneve dhe kompanive të rëndësishme të vendit.

Këtë vit, festivali përveç se në Turqi u organizua edhe në Azerbajxhan si një tregues i miqësisë, vëllazërisë dhe aleancës strategjike mes dy vendeve.

Ceremonia e hapjes së festivalit, ku Anadolu Agency (AA) është partneri i komunikimit global, morën pjesë ministri i Industrisë dhe Teknologjisë së Turqisë, Mustafa Varank, ministri i Zhvillimit Digjital dhe Transportit të Azerbajxhanit, Rashad Nabiyev, kryetari i Presidencës së Industrisë së Mbrojtjes, Ismail Demir, kryetari i Bordit të TEKNOFEST, Selçuk Bayraktar. Gjithashtu morën pjesë shumë institucione dhe kompani nga Turqia dhe Azerbajxhani.

Në kuadër të festivalit deri më 29 maj do të mbahen konkurse të ndryshme spektakle dhe teknologjike.

Në zonën e festivalit, ku ekspozohen produktet e industrisë së mbrojtjes të përdorura ende nga forcat e sigurisë së Azerbajxhanit, u shfaqën edhe produkte si dronët Bayraktar TB2, mjeti i blinduar taktik me rrota 4x4 Cobra, Land Rover dhe pajisjet mekanike të pastrimit të minave të blera nga Turqia.

Në festival, dronët Akıncı Attack Bayraktar Akıncı, Bayraktar TB2, Hürkuş, Forcat Ajrore të Azerbajxhanit, Türk Yıldızları (Yjet Turke) të Forcave Ajrore Turke dhe Solo Türk do të bëjnë fluturime demonstruese mbi qiejt e kryeqytetit azerbajxhanas, Baku.

Produktet e Turqisë në festival

Kompanitë kryesore të industrisë së mbrojtjes dhe teknologjisë turke ekspozojnë produktet dhe aftësitë e tyre në stendat që hapën në Teknofest Azerbajxhan.

Punimi vizual i historisë së Presidencës së Industrisë së Mbrojtjes me titull “Industria Turke e Mbrojtjes nga e kaluara në të Ardhmen”, e cila shpalos zhvillimin e industrisë turke të mbrojtjes, u prit me interes nga vizitorët.

Operacioni i Fabrikës dhe Kantierit Ushtarak AŞ, i lidhur me Ministrinë e Mbrojtjes Kombëtare turke, ekspozon modele të projekteve që ajo kryen për platformat tokësore, ajrore dhe detare.

Shoqëria Aksionare e Makinerisë dhe Industrisë Kimike, nga ana tjetër, përfshin modele produktesh si howitzer stuhi elektrike, howitzer Yavuz dhe sistemi i armëve Korkut si dhe organizon evente të ndryshme që tërheqin pjesëmarrësit e grupmoshave të ndryshme.

ASELSAN po prezanton një sërë produktesh si Cats, sistemin elektro-optik të zbulimit, mbikëqyrës dhe shënjestër që funksionon me Bayraktar TB2, sistemin e armëve me telekomandë Sarp Zafer, kabinën e helikopterit sulmues, helmetën Hunter dhe İHASAVAR.

Ndërsa vizitorët tregojnë interes për simulatorin e të shtënave në stendën e HAVELSAN, ata kanë mundësinë të shikojnë funksionimin e nën-sistemeve të ndryshme të Bayraktar TB2 në stendën Baykar.

Fuqia goditëse e dronëve kombëtare

Duke shfaqur municionet MAM-C, MAM-L dhe MAM-T, të cilat përbëjnë fuqinë goditëse të mjeteve ajrore kombëtare pa pilot, ROKETSAN përfshin raketat TRLG-122 dhe TRLG-230 dhe një model të sistemit të armëve të drejtuar Alka.

STM, nga ana tjetër, po ekspozon modele të varkave sulmuese dhe anijeve patrulluese në det të hapur si dhe platforma të tilla si Sistemi UAV Rotary Wing Striker Kargu dhe Portable Rotary Wing Spotter UAV System Togan.

Qendra e motorëve të aviacionit të Turqisë TEI prezanton motorë helikopterësh dhe mjetesh ajrore pa pilot.

TÜBİTAK, e cila ekspozon teknologjitë që ka zhvilluar duke marrë pjesë në TEKNOFEST me institute dhe qendra të ndryshme, i bashkon vizitorët me teknologjinë përmes seminareve.

Ndërsa kompanitë turke shfaqin produktet dhe aftësitë e tyre, ekipet e burimeve njerëzore mbajnë bisedime me studentët mbi planifikimin e karrierës.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın