Bota

Koreja e Veriut kryen test raketor pas samitit trepalësh në Tokio

Ministria japoneze e Mbrojtjes njoftoi se "raketa balistike" që parashikohet se ka testuar Koreja e Veriut, nuk ka rënë në territorin nën juridiksionin e Japonisë

Ahmet Furkan Mercan   | 15.09.2021
Koreja e Veriut kryen test raketor pas samitit trepalësh në Tokio Foto: AA/Arkiv

Tokio

Japonia njoftoi se Koreja e Veriut ka kryer test raketor për të cilin parashikohet se është "balistik", transmeton Anadolu Agency (AA).

Transmetuesi publik NHK, sipas lajmit të tij të bazuar mbi burimet e qeverisë japoneze, bëri të ditur se Koreja e Veriut kreu test raketor në orët e mëngjesit të 15 shtatorit.

Ministria japoneze e Mbrojtjes njoftoi se "raketa balistike" që parashikohet se ka testuar Koreja e Veriut, nuk ka rënë në territorin nën juridiksionin e Japonisë.

Sipas agjencisë Kyodo, Roja Bregdetare e Japonisë tha se raketa mund të ketë rënë jashtë zonës ekskluzive të Japonisë.

Ndërsa Associated Press (AP) në lajmin e saj të bazuar në deklaratën e Shtabit të Përgjithshëm të Koresë së Jugut ka vënë në dukje se Pheniani e ka lëshuar raketën në brigjet lindore të vendit.

Në deklaratën e Shtabit të Përgjithshëm të Koresë së Jugut nuk janë dhënë informacione të detajuara lidhur me raketën e lëshuar në brigjet lindore të Gadishullit Korean.

Ka tërhequr vëmendjen se testimi raketor është kryer pas Samitit me temë "Koreja e Veriut" që mbajtën dje në Tokio diplomatët e SHBA-së dhe Koresë së Jugut.

Agjencia Yonhap në lajmin e saj të bazuar mbi burimet e Koresë së Veriut theksoi se ky vend ka testuar në fundjavë një "raketë të re" me rreze 1.500 kilometra.

Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın