Bota, Ekonomi, Shkencë dhe Teknologji

Japoni, hapet online Panairi "CEATEC 2021"

"Si një ekspozitë që hap tregje të reja, ne duam t'i ofrojmë zgjidhje shoqërisë ku vlerat dhe sjellja njerëzore ndryshojnë me shpejtësi", tha drejtori i përgjithshëm i "CEATEC", Shikoano

Ahmet Furkan Mercan   | 19.10.2021
Japoni, hapet online Panairi "CEATEC 2021"

Tokio

Në Japoni filloi online një nga panairet më të rëndësishme të teknologjisë në botë CEATEC (Combined Exhibition of Advanced Technologies) 2021 me temën "Drejt Shoqërisë 5.0 me Normalitetin e Ri", transmeton Anadolu Agency (AA).

Për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19), panairi, i cili u mbajt online këtë vit, ashtu siç ishte vitin e kaluar, synon të njoftojë inteligjencën artificiale dhe robotët me shoqërinë.

Në fjalën e tij të hapjes, Drejtori i Përgjithshëm i CEATEC, Kiyoshi Shikoano tha se "Si një ekspozitë që hap tregje të reja, ne duam t'i ofrojmë zgjidhje shoqërisë ku vlerat dhe sjellja njerëzore ndryshojnë me shpejtësi".

Vitin e kaluar, më shumë se 150 mijë njerëz morën pjesë në panair, ku morën pjesë 356 kompani.

Shoqata e Industrive Elektronike dhe Teknologjike e Japonisë njoftoi se këtë vit 314 kompani, 85 prej të cilave nga jashtë shtetit, aplikuan në panairin e CEATEC.

Panairi "CEATEC 2021" do të zgjasë deri më 22 tetor.
Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın