Bota

Holandë, protestë e "jelekëve të verdhë"

“Jelekët e Verdhë” në Holandë, janë mbledhur në masë të madhe në qytetet si Hagë, Amsterdam dhe Rotterdam, duke kërkuar dorëheqjen e qeverisë

Şerife Çetin,Abdullah Aşıran   | 08.12.2018
Holandë, protestë e "jelekëve të verdhë" ( Abdullah Aşıran - Anadolu Agency )

Hagë

HAGË (AA) – “Jelekët e Verdhë” në Holandë, janë mbledhur në masë të madhe në qytetet si Hagë, Amsterdam dhe Rotterdam, duke kërkuar dorëheqjen e qeverisë, raporton Anadolu Agency (AA).

“Jelekët e verdhë” holandezë, të cilët shpalosën pankarta “Dorëheqje për Rutte”, “Rutte shko nga këtu”, kërkuan dorëheqjen e kryeministrit të Holandës, Mark Rutte.

“Jelekët e verdhë” të cilët në përgjithësi u mblodhën me thirrjen e grupeve të djathta ekstreme në vend, në protesta kritikuan politikat qeveritare në çështjet si Pakti i Kombeve të Bashkuara për Emigrantë, moshën për pensionim, çmimet e shtrenjta në shëndetësi dhe arsim si dhe problemin për emigrantët.    Protestuesit të cilët u mblodhën përpara Parlamentit në Hagë, kërkuan që kryeministri Rutte të vijë e t’i takojë ata personalisht.

Ndërsa në urën Erasmus në Rotterdam u mblodhën rreth 150 protestues me “jelekë të verdhë”.


Në ueb-faqen e Anadolu Agency mbi sistemin rrjedhës të lajmeve të AA një pjesë e lajmeve të ofruara ndaj abonentëve publikohen duke u përmbledhur. Për abonim ju lutemi na kontaktoni.
Tema relevante
Bu haberi paylaşın