свет

Јапонската префектура Кагошима повторно ја потресе земјотрес со интензитет од 5 степени

- Јапонската префектура Кагошима повторно ја потресе земјотрес, овој пат со интензитет од 5 степени, на отворено море во подрачјето на островите Токара,

Ahmet Furkan Mercan   | 10.04.2021
Јапонската префектура Кагошима повторно ја потресе земјотрес со интензитет од 5 степени

ТОКИО 

Јапонската префектура Кагошима повторно ја потресе земјотрес, овој пат со интензитет од 5 степени, на отворено море во подрачјето на островите Токара, известува Агенција Анадолија (АА).

Агенцијата за метеорологија на Јапонија соопшти дека во 16:36 часот по локално време, земјотрес со интензитет од 5 степени бил почувствуван на подрачјето на островите Токара, на длабочина од 20 километри.

Како што информира Агенцијата за метеорологија, по земјотресот не е дадено предупредување за можно цунами.

Претходно, истото подрачје го потресе земјотрес со интензитет од 5,2 степени во 7:07 часот по локално време.


На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın