свет

Претседателот на Ирак: „Цел на нападите во Багдад беа мирот и иднината на народот“

„Темните кругови сакаа за цел да ги земат националните интереси и мирот и иднината на народот. Цврство стоиме пред овие лажни обиди чија цел е стабилноста на нашата земја“

Haydar Karaalp   | 21.01.2021
Претседателот на Ирак: „Цел на нападите во Багдад беа мирот и иднината на народот“

БАГДАД (АА) - Претседателот на Ирак, Бахрам Салих, изјави дека експлозијата во Багдад за цел ги имала стабилноста на земјата и мирот и иднината на народот, јавува Агенција Анадолија (АА).

Салих преку соопштение се огласи во врска со самоубиствениот напад на плоштадот „Тајаран“, во центарот на Багдад.

„Темните кругови сакаа за цел да ги земат националните интереси и мирот и иднината на народот. Цврство стоиме пред овие лажни обиди чија цел е стабилноста на нашата земја“, наведува Салих.

Преку соопштение по повод нападот се огласи и премиерот на Ирак, Мустафа ал Кадими.

Во експлозијата која се случи во Багдад загинаа 28 лица, а 73 се ранети.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın