свет

Правник на ОН: Имињата на опозиционерите кои учествуваат во настаните на ОН се проследуваат до кинеската Влада

„Обединетите нации истражуваат и планираат да ме отпуштат затоа што дадов информации до националните влади дека тие даваат имиња на нивните државјани на Кина, за да може Кина да ги таргетира нивните семејства“, напиша правничката Ема Рејли.

Ekip   | 14.01.2021
Правник на ОН: Имињата на опозиционерите кои учествуваат во настаните на ОН се проследуваат до кинеската Влада

ЖЕНЕВА

Адвокатка во Канцеларијата на Високиот комесаријат за човекови права на ОН (OHCHR) тврди дека може да биде отпуштена откако го обвинила нејзиниот работодавец дека на кинеските официјални претставници им давал имиња на противници на кинеската Влада кои учествувале во активности на ОН, вклучително и ујгурските активисти, иако ОН негираат вклучување во какво било неправилно постапување.

„Обединетите нации истражуваат и планираат да ме отпуштат затоа што дадов информации до националните влади дека тие даваат имиња на нивните државјани на Кина, за да може Кина да ги таргетира нивните семејства“, напиша на Твитер, Ема Рејли.

Рејли тврди дека ОН никогаш не ги испитувале оние кои се одговорни или престанале да даваат имиња.

Портпаролот на Високиот комесаријат на ОН за човекови права, Руперт Колвил, изјави дека тврдењата на адвокатката се поврзани со „мината практика“ и дека нејзиното тврдење за она што се случува сега е „лажно“.

„Тврдењата на г-ца Рејли се однесуваат на прекината практика од минатото кога имињата на учесниците на Советот за човекови права повремено им беа потврдувани на државите во ограничени околности, со внимание да се обезбеди дека ниту една акција на ОХЦХР нема да ги загрози активностите за човековите права“, изјави Колвил.

„Ние не сме свесни за какви било докази дека какво било дејствие од страна на Канцеларијата во врска со ова резултирало на штета на кој било учесник.“

Рејли вели дека преку својот постојан претставник во Канцеларијата на ОН во Женева, кинеските власти побарале од ОН имиња на опозициски личности кои присуствувале на настаните на Советот за човекови права трипати годишно и тврди дека врз семејствата на активистите Ујгури кои присуствувале на состаноците се врши притисок во Кина.

„Затоа, Кина може да ги таргетира семејствата на активистите“, изјави Рејли.

Но Колвил изјави дека од 2015 година, дури и оваа ограничена практика престанала.

„Во текот на изминатите пет години, ОХЦХР не ги потврди имињата на индивидуалните активисти акредитирани да присуствуваат на седниците на Советот за човекови права на која било држава. Повторуваните тврдења на г-ѓа Рејли дека практиката продолжува до денес се лажни“, нагласи тој.

Рејли тврдеше дека ОН започнале истрага и планираат да ја отпуштат поради тоа што го пријавила.

„Г-ѓа Рејли водеше парница во повеќе постапки поврзани со овие прашања пред независниот Трибунал за спорови на ОН и Трибуналот за жалби на ОН, од кои голем број се во тек“, рече Колвил.

„Голем број фактички или правни спорови што Рејли продолжува да ги унапредува во јавниот домен се одбиени со конечни одлуки и наредби што веќе ги донеле тие трибунали.“

Адвокатката за човекови права ја обвини Канцеларијата на ОХЦХР за „тајно давање на Кина имиња на активисти кои ја критикуваа Кинеската комунистичка партија и нивниот прогон“.

Рејли тврдеше дека и покрај истрагата на ОН за кинеската Влада, таа никогаш не направила истрага во именувањето на активистите и не спречила активистите да бидат именувани.

Таа ги означи профилите на Твитер на Делегацијата на ОН на Европската Унија во Женева и мисиите на Велика Британија, Ирска, Германија, САД, Холандија, Шведска, Норвешка, Швајцарија и Канада.

На 29 септември Ујгурецот Абдулџукур Абдуриџи беше прогонет во Швајцарија, ги повика HRC да воспостават специјален истражител на ОН за неговиот регион во Кина, Ксиџијанг, каде што, како што рече, неговото семејство е заложник во концентрационен камп.

Абдуриџи го направи неговиот повик за време на критиките на седницата на Советот за човекови права, пристигната од западните нации, вклучувајќи ги земјите членки на Европската Унија, Австралија, Велика Британија и Канада, на кои исто така беше укорен и начинот на кој Кина постапуваше со законските права во Хонгконг.

„Се извршува геноцид врз мојот народ“, рече Абдуриџи, кој беше поддржан од швајцарската група „Правда за Ујгурите“.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın