свет

Од Индонезиската болница евакуирани 100 пациенти во јужниот дел на Газа

„Во болницата сѐ уште има 500 пациенти, а во тек е координација со Меѓународниот комитет на Црвениот крст (ICRC) за и тие да се евакуираат во болницата Насер и другите болници во јужниот дел на Газа“

Ahmed Asmar  | 21.11.2023 - Обновена : 22.11.2023
Од Индонезиската болница евакуирани 100 пациенти во јужниот дел на Газа

ИСТАНБУЛ (АА) - Палестинските здравствени власти денес евакуираа околу 100 палестински пациенти од бомбардираната Индонезиска болница на северот на Појасот Газа во болницата Насер на југ, јавува Анадолу.

Палестинската новинска агенција Вафа цитираше медицински извори кои велат дека евакуацијата била извршена во координација со Меѓународниот комитет на Црвениот крст (ICRC).

„Во болницата сѐ уште има 500 пациенти, а во тек е координација со Меѓународниот комитет на Црвениот крст (ICRC) за и тие да се евакуираат во болницата Насер и другите болници во јужниот дел на Газа“, изјавија извори за Вафа.

Министерството за здравство со седиште во Газа вчера соопшти дека 12 Палестинци загинале, а десетици се повредени во израелскиот воздушен напад врз Индонезиската болница.

Министерството ја обвини израелската Армија дека се обидува да ја претвори болницата во „масовна гробница“.

Израел започна немилосрдни воздушни и копнени напади во Појасот Газа по прекуграничниот напад на палестинската група Хамас на 7 октомври.

Властите во Газа вчера соопштија дека бројот на жртви од тековните израелски напади врз енклавата од 7 октомври се искачил на над 13.300, од кои 5.600 се деца, а 3.550 жени.

Бројот на загинати во Израел, според официјалните податоци, е околу 1.200.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.