свет

Азербејџанскиот претседател ја обвини Франција за дестабилизација на Јужен Кавказ преку поддржување на сепаратистите

„Со вооружувањето на Ерменија, таа спроведува милитаристичка политика, ги охрабрува реваншистичките сили во Ерменија, подготвува терен за почеток на нови војни во нашиот регион“, рече Илхам Алиев.

Burç Eruygur  | 21.11.2023 - Обновена : 22.11.2023
Азербејџанскиот претседател ја обвини Франција за дестабилизација на Јужен Кавказ преку поддржување на сепаратистите

ИСТАНБУЛ (АА) - Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев ја обвини Франција за дестабилизација на регионот на Јужен Кавказ преку поддржување на сепаратистите.

„Франција ги дестабилизира не само своите минати и сегашни колонии, туку и нашиот регион, Јужен Кавказ, поддржувајќи ги сепаратистичките тенденции и сепаратистите“, рече Алиев во обраќањето пред учесниците на меѓународната конференција во Баку.

Алиев нагласи дека Франција спроведува „милитаристичка политика“ обезбедувајќи воена помош за Ерменија, истовремено обвинувајќи го Париз за охрабрување на „реваншистичките сили“ во Ерменија и за подготвување „терен за почеток на нови војни во регионот“.

Азербејџанскиот претседател, исто така, ја обвини Франција дека ја продолжува политиката на неоколонијализам и дека ги извршила „повеќето крвави злосторства во колонијалната историја на човештвото“.

Тој истакна дека Франција треба да се „засрами од својата историја на колонијализам богата со крвави злосторства“, но таа зборува за „фиктивно етничко чистење во други земји“ наместо „да се извини за злосторствата што ги направила“.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın