политика

Бугарија на 11 јули оди на предвремени избори по неуспешниот обид за формирање влада

Третата најголема партија во бугарскиот Парламент, Бугарската социјалистичка партија (БСП), стана неуспешна во формирањето на Владата.

Ihvan Radoykov   | 05.05.2021
Бугарија на 11 јули оди на предвремени избори по неуспешниот обид за формирање влада

СОФИЈА

Во Бугарија е донесена одлука за одржување на предвремени избори на 11 јули оваа година поради неуспешниот обид за формирање на коалициска влада по парламентарните избори одржани на 4 април, јавува Агенција Анадолија (АА).

Третата најголема партија во бугарскиот Парламент, Бугарската социјалистичка партија (БСП), стана неуспешна во формирањето на Владата.

Корнелија Нинова, лидерка на БСП која доби мандат за формирање на Владата од претседателот Румен Радев, истакна дека нејзината партија не добила поддршка од втората најголема партија во Парламентот „Има таков народ“ и дека се откажале од мандатот за формирање на Владата во земјата.

Откако и БСП стана неуспешна во формирање на Владата, претседателот Радев соопшти дека според Уставот на Бугарија наредната недела ќе го распушти Парламентот и дека на 11 јули ќе се одржат предвремени избори.

По распуштањето на Парламентот, Радев ќе ги подготви изборите и ќе ја формира Владата на технократи која ќе управува со земјата до формирање на новата влада.

На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS). За целосната содржина на вестите ве молиме контактирајте нè за претплата.
Поврзани теми
Bu haberi paylaşın